Fenerbahçe – Zalgiris 10.01.2019 Perşembe, 23:00

Fenerbahçe – Zalgiris

Euro Lig’in 4.haftasında almış olduğu Anadolu Efes mağlubiyetinin ardından 17.haftaya kadar kaybetmeyen Fenerbahçe cephesi, bu hafta almış olduğu yenilginin ardından kendi sahasında Anadolu Efes’e kaybeden ve oldukça sıkıntılı bir performans çizen Zalgiris’i ağırlayacak. Perşembe gecesi oynanacak olan karşılaşmada Sarı Lacivertli takım mutlaka kazanmak isteyecektir.

Haftalardır burada Fenerbahçe’nin galibiyet serilerini yazıyoruz ve her yazının sonuna bakalım ne zaman kaybedecekler diye ekliyorduk. O hafta bu haftaymış. Khimky deplasmanında ilk çeyreği iyi geçirmesine rağmen sonrasında dengede bir oyun götürmüş olsa da, diğer hafta performanslarından uzak bir görüntü çizen Fenerbahçe bu hafta puanı bıraktı. Tabii şunu da her zaman söylüyorduk. Böylesine bir ivmenin mutlaka bir inişi olacaktı Uzun süredir kaybetmeyen bu takımın kaybetmesini 2 açıdan ele alabiliriz. 1.si takım sürekli kazanıyor olduğu üzerinde bir baskı vardı ve bu baskı da özellikle oyunun ilk bölümlerinde net olarak ortaya çıkıyordu. Sonrasında oyun aklı ve tecrübeyle maçlar kazanılıyordu ama takım rakibinin biraz direnç göstermesi durumunda dağılmaya müsait bir oyun sergiliyordu. Bunun nedeni de net olarak devamlı kazanıyor olmaktan geliyor. Diğer durum ise, rakiplerin devamlı kazanan bir takımın karşısında diğer maçlara oranla çok daha motivasyonlu bir şekilde çıkıyor olmaları. Lider ve yenilgisiz bir takımı yenmek takımın birden moralini yerine getireceği gibi, bunu başaran takım içinde yeni bir serinin başlangıcı olabilir. Bu nedenle Fenerbahçe için durumun son derece normal olduğunu söyleyebiliriz. Takımın bu mağlubiyetten sonra biraz daha rahatlamış olduğunu düşünüyoruz. Bu da bu hafta oynanacak olan karşılaşmada Fenerbahçe’nin net bir şekilde işine yarayacaktır.

  • Fenerbahçe Euro Lig de oynamış olduğu 17 maç sonunda 2 mağlubiyet elde etti.
  • Sarı Lacivertli takım, Euro Lig de oynamış olduğu son maçını kaybetti.
  • Zalgiris Euro Lig de oynamış olduğu 17 maçta 7 galibiyetle oynadı.
  • Zalgiris Euro Lig de oynamış olduğu son maçı kaybetti.

Rakip takımı bu hafta Anadolu Efes karşısında izledik ve açıkçası pek de olumlu bir görüntü verdiklerini söylemek yanlış olacaktır. Tabii Anadolu Efes’in de bu duruma katkısının oldukça yüksek olduğunu dile getirmek gerekiyor ancak aldığı mağlubiyetin ardından mental olarak rahatladığını düşündüğümüz Fenerbahçe, iç sahada tekrardan yeni serinin başlangıcını yapabilir. Bu gerçekleştirecek potansiyel takımda fazlasıyla mevcut.