Anadolu Efes – Khimky 10.01.2019 Perşembe, 20:00

Anadolu Efes – Khimky

Geçen hafta kazanan ve seriye başlamış olduğu zamanlardaki durumlarını hatırlatan Anadolu Efes bu hafta kendi sahasında, uzun bir zaman dilimi boyunca yenilgi almayan ve Euro Lig’İn 16.haftasında Fenerbahçe’yi mğlup etmeyi başaran Khimky ağırlayacak. Haftanın sonucu merakla beklenecek olan karşılaşmalarından biri olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Geçen hafta Zalgiris maçıyla ilgili düşüncelerimizi yazarken önemli bir noktaya parmak basmıştık. O da Anadolu Efes’in ligdeki konumunun takımı diri tuttuğu gerçeğiydi. Takım geçen ayı sıkıntılı bir durumda geçirdiği için puan anlamında yakalamış olduğu avantajı ister istemez paylaştığı bir durumun içine girmiş oldu. Bu da artık play off ların yaklaşıyor olmasının yanı sıra bir de bu zamanda kaybedilecek puanların telafisinin çok zor olacağını düşünecek olursak, Efes özelinde bir motivsyon yaratmış olduğunu görebiliyoruz. Fenerbahçe’nin kaybetmiş olması da bu motivasyona ek olarak muhtemelen konuşulacaktır. Olympiakos dinamiğinin net olarak Efes takımını rahatsız ettiği gerçeği ortada. Bu durum 11’er kez kazanan iki takımın karşılaşmasında ortamı eğer durum bu şekilde gidecek olursa biraz gerebilir. Bunun yanı sıra ligin 2.yarısının bitmesine daha zamanın olması bu ligde özellikle yukarı hatta durumların değişmesine neden olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Khimky takımının bu hafta deplasmana gelecek olması da kimseyi yanıltmasın. Fenerbahçe karşısında izlediğimiz takım özellikle fizik gücü anlamında ortaya olumlu performanslar koydular. Zaten Khimky takımı 40 dakikayı verimli bir şekilde oynayan ve oyundan kopmayan bir takım. Bunun karşılığını da aldılar. Bu deplasmanda da yine oyundan kopmadan oynamayı ve eğer skoru dengede götürmeyi başaracak olurlarsa da sert bir savunmayla fizik gücünü kullanmak isteyecekleri bir maç izleme olasılığımız oldukça yüksek olacak.

  • Anadolu Efes Euro Lig de oynamış olduğu 17 karşılaşma sonunda 11 galibiyet elde etti.
  • Anadolu Efes Euro Lig de oynamış olduğu son maçını galibiyetle bitirdi.
  • Khimky Euro Lig de oynadığı 17 maç sonunda 7 galibiyetle oynuyor.
  • Khimky Euro Lig de oynadığı son maçını kazandı.

İki takımında özellikle mental olarak formda olduğunun altını çizecek olursak, özellikle konuk ekibin son maçında lideri devirmesi takıma ekstradan bir motivasyon daha kazandırmış olacaktır. Bu nedenle Anadolu Efes takımının ne yapıp edip oyuna hızlı başlaması ve bunu dindirmesi gerekecek. İç sahada seyirci desteğini de arkasına alacak olan takım bunu başaracaktır.